<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

Wycieczka do Grodna 24 IX 2003 r.

W środowy poranek 40 uczniów naszej szkoły zebrało się tradycyjnie na ulicy Zielonej w oczekiwaniu na autokar mający zabrać ich na wycieczkę do Grodna. Wszyscy oczekiwali tej wycieczki, ponieważ deficyt tego typu rozrywek ostatnio zasadniczo się pogłębił, więc gdy nadarzyła się okazja, trudno było z niej nie skorzystać. Podróż minęła spokojnie, bez większych problemów i w miarę szybko. Ku uciesze wszystkich nie przestaliśmy wielu godzin na granicy. Wyjrzało tez słonce. Gdy tylko dotarliśmy do Grodna, ruszyliśmy do kantoru, aby wymienić mało praktyczną walutę zachodnia na popularny na Białorusi rubel. Po wizycie w kantorze udaliśmy się na mały spacerek ulicami miasta. Zrobiliśmy sobie przepiękne zdjęcie z przywódcą bolszewików i dobrze wszystkim znanym wodzem, Włodzimierzem Leninem oraz odwiedziliśmy dom Maksima Bahdanowicza, znanego białoruskiego poety. Dom tego wielkiego człowieka jest teraz muzeum z wieloma pamiątkami, starymi meblami oraz zdjęciami przedstawiającymi przede wszystkim Maksima i jego rodzinę. Spacerowaliśmy również wzdłuż biegu Niemna, rzeki, nad którą akcje jednej ze swych powieści osadziła Eliza Orzeszkowa. Odwiedziliśmy średniowieczna cerkiew, która pamięta czasy wojen z krzyżakami. Wycieńczeni trudami spacerów po Grodnie zrobiliśmy sobie małą przerwę przy pomniku upamiętniającym wyruszenie litewsko-białoruskich wojsk pod Grunwald. Wokół kręcił się jeden białoruski pies łasy na nasze kanapki. Wypoczęci i najedzeni ruszyliśmy na podbój sklepów. Szybko okazało się, iż na Białorusi można korzystnie nabyć wiele ciekawych przedmiotów, od płyt i kaset na cukierkach kończąc. Gdy odchodziliśmy od stoiska z płytami świeciło ono już pustkami. Pełni wrażeń i przeróżnych artefaktów wróciliśmy do Polski. Białoruś wszystkim bardzo się spodobała. Czekamy na kolejne wycieczki i sugerujemy Brześć.

Norbert Arkadiusz Wasiluk III „b” gim.Pamiątkowe zdjęcie w centrum miasta

Informacji dotyczących Grodna trzeba koniecznie wysłuchać

Wsród starych mebli i licznych pamiątek w muzeum Maksima Bohdanowicza


Na wałach Starego Zamku

Chwila odpoczynku tuż nad Niemnem
Spotkanie integracyjne

13 czerwca br. w naszej szkole odbyło się integracyjne spotkanie młodzieży, nauczycieli i rodziców dwóch białoruskich liceów: bielskiego i hajnowskiego.
Inicjatorami tego pomysłu byli: Eugeniusz Wappa - Dyrektor Programowy Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Białoruś i Eugeniusz Saczko - dyrektor naszej szkoły.
W tym dniu gościliśmy około stu uczniów, nauczycieli i rodziców II LO z BJN w Bielsku Podlaskim. To zjawisko niesamowite i jak dotychczas niespotykane.
Młodzież, nauczyciele i rodzice rozegrali mecze w piłkę siatkową. Dalsza część spotkania odbyła się w lesie przy ognisku. Śpiewali wszyscy: młodzież z Bielska Podlaskiego i z Hajnówki, nauczyciele i rodzice. Unosił się zapach pieczonej kiełbasy, bigosu i nutki białoruskich piosenek. Tego jeszcze w Hajnówce nie było.
Nauczyciele i rodzice uczestniczyli też w uroczystej kolacji w ośrodku "Jagielońskie", gdzie mogli porozmawiać o szkolnych i prywatnych problemach i osiągnięciach.

S. Czykwin

Mały fotoreportarz.

integracja/in01.jpg
integracja/in02.jpg
integracja/in03.jpg
integracja/in04.jpg
integracja/in05.jpg
integracja/in06.jpg
integracja/in07.jpg
integracja/in08.jpg
integracja/in09.jpg
integracja/in10.jpg
integracja/in11.jpg
integracja/in12.jpg
integracja/in13.jpg
integracja/in14.jpg
integracja/in15.jpg
integracja/in16.jpg
integracja/in17.jpg
integracja/in18.jpg
integracja/in19.jpg
integracja/in20.jpg
integracja/in21.jpg
integracja/in22.jpg
integracja/in23.jpg
integracja/in24.jpg
integracja/in25.jpg

Fot. Śnieżyna Plis