Perspektywy ico

JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

SREBRNA SZKOŁA 2018, 2019, 2020

 

W okresie rozkwitu października, czyli w dniach 22 i 23 uczniowie pod duchowymi skrzydłami o. Andrzeja Busłowskiego, nauczyciela religii w Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego,  o. Pawła Sterlingowa nauczyciela religii w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce  oraz  nauczyciela wf pana Romana Daniluka wyruszyli, by poznać Wilno.

       Niska temperatura, przeszywający wiatr i dokuczliwy deszcz nie stanęły na przeszkodzie, by młodzi ludzie mogli zobaczyć miejsca litewskiego kultu Prawosławia: Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Cerkiew św. Paraskiewy, Cerkiew św. Mikołaja a także pokłonić się relikwiom Świętych męczenników Wileńskich: Antoniego, Jana i Eustachego. Pod wpływem patosu wymienionych świątyń nie sposób było oprzeć się religijnym refleksjom, dyskusjom na temat wiary i jej roli w życiu człowieka. Oprócz tego młodzież Liceum w Hajnówce miała okazję do zwiedzenia Starego Miasta, Ostrej Bramy z ikoną Ostrobramską,  Kościoła św. Anny i katolickiej  katedry św. Stanisława. Czas wolny uczniowie wykorzystali, by poznać Wilno na swój sposób. Kawiarnie i pamiątkowe kramiki pozwoliły przenieść się w czasy m.in. Adama Mickiewicza, czy Franciszka Skaryny. Noc spędzili pod dachem Monasteru św. Ducha. założonego już w XVI wieku tam też mieli możliwość poznania smaku monasterskiej kuchni. Następny dzień to pobyt na cmentarzu na  Rossie zaliczanym do  jednej z najważniejszych narodowych nekropolii, i popołudniowe  zwiedzanie Zamku w Trokach.

 Wyjazd był dla wszystkich duchownym uniesieniem i odpoczynkiem, a także powodem wielu nowych pytań. Młodzież jest wdzięczna swoim opiekunom - duchownym, nauczycielowi,  za możliwość poznania głębiej swojej religii, troskę i bezpieczeństwo jakie im zapewnili. Wszyscy wypełnieni nową energią, witalnością i motywacją wrócili we wtorkowy wieczór do Hajnówki.

Tekst: Ewa Kot

Zdjęcia: Monika Czurak i Aleksandra Chilimoniuk

linia2

Back to top