Perspektywy ico

JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

SREBRNA SZKOŁA 2018, 2019, 2020

 

Dnia 5 lutego uczniowie klas drugich i trzecich liceum, zainteresowani tematyką biologiczną uczestniczyli w wyjeździe naukowym do Warszawy, którego celem były zajęcia edukacyjne w Muzeum Ewolucji PAN oraz zajęcia z zakresu anatomii człowieka na wystawie BODY WORLDS & The Cycle of Life.
Muzeum Ewolucji PAN mieści się w dość skromnych pomieszczeniach- piwnicy Pałacu Kultury i Nauki ale zgromadzone zbiory są wręcz imponujące. Największe wrażenie wywołały szkielety i czaszki krwiożerczych dinozaurów odkrytych przez polskich paleontologów w kredowych skałach pustyni Gobi np. wielki tarbozaur. Mogliśmy obejrzeć imponujące rekonstrukcje szkieletów rodzimych przedstawicieli dinozaurów, których najwięcej szczątków odkryto w Górach Świętokrzyskich. Muzeum ciągle poszerza swoje kolekcje min. o skamieniałe rośliny, odciski, odlewy i inkluzje owadów w bursztynie. Prowadząca zajęcia podkreślała potrafiła w sposób bardzo interesujący przybliżyć uczniom problematykę rozwoju i wymierania organizmów na Ziemi.
Kolejnym punktem „wyprawy biologów” były zajęcia z zakresu anatomii człowieka na wystawie opartej o eksponaty wykonane metodą plastynacji. Wystawę miało okazję podziwiać ponad 48 milionów odwiedzających w Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce i chociaż wzbudza ogromne emocje ze względu na użycie ludzkich ciał dawców to jednocześnie wzbudza ogromne i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Mieliśmy okazję prześledzić cykl od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwala odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Prowadzący zajęcia wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnością jej przekazania. Z pewnością pozwoli to spojrzeć na ludzie ciało w zupełnie nieznany dotąd sposób. Duże wrażenie na nas wszystkich zrobiły ekspozycje pokazujące rozwój chorób np.rak płuc, miażdżyca czy choroby serca. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda bajpas serca czy jakie zmiany zachodzą w mózgu osoby chorej na chorobę Alzhajmera.
Mam nadzieję, że dzisiejszy wyjazd pozostanie w pamięci i pomoże w opanowaniu tajników anatomii człowieka oraz zachęci do zdrowego trybu życia.
Organizatorami i opiekunami podczas wyjazdu byli p. Alina Plis, p. Alina Ławrynowicz i p. Bożena Szokało, którzy dziękują uczniom za wspaniały „dzień z biologią”.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Alina Plis

linia2

Back to top