Perspektywy ico

JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

SREBRNA SZKOŁA 2018, 2019, 2020

 

W dniu 23 i 24 października 2019 r. ,w ramach projektu pt. Cool Creative Team, realizowanego przez grupę międzynarodowego wolontariatu, klasy pierwsze naszego liceum miały okazję obejrzeć w Hajnowskim Domu Kultury spektakl pt.: Do domu.  Jego pomysłodawcą i realizatorem jest  Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka (organizator Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP).  Aktorami nie była konkretna grupa teatralna, a artyści z różnych państw.
  Po wejściu na salę zajęliśmy miejsca. Nie znajdowały się one jednak pod sceną, jak zazwyczaj to bywa, ale na niej - oglądaliśmy więc występ z bardzo bliskiej odległości, co wywołało pozytywne wrażenia. Nie było nas wielu, a przestrzeń była wystarczająca, by nasza liczebność nie przeszkadzała aktorom w grze. Spektakl był utrzymany raczej w atmosferze tajemniczości, niepokoju, choć zdarzały się momenty, na których uczniom lekki uśmiech sam pojawiał się na twarzy. Sztuka skłaniała do refleksji, była trochę skomplikowana, więc każdy mógł ją tak naprawdę odebrać na swój sposób. Głównym przekazem utworu były ludzkie emocje i to, jak sobie z nimi radzimy. To, co dodawało oryginalności dziełu, to fakt, że aktorzy przez niemal cały czas trwania spektaklu nie odezwali się ani słowem - emocje ukazywali poprzez gestykulację, ewentualne wzdychanie czy śmiech. Nawet mimika ich twarzy raczej się nie zmieniała, często wpatrywali się prosto przed siebie w jeden punkt.
Sceny były przerywane piosenkami wykonywanymi przez artystów. Każdej z nich towarzyszyły odgłosy instrumentów perkusyjnych - bębnów, bębenków, tamburyna, a także fletów. Monotonne, ramowe dźwięki wprawiały w coraz to bardziej niepokojący nastrój i trzymały widza w napięciu. Nasze wrażenia po spektaklu były jak najbardziej pozytywne. Raczej nikt z nas nigdy wcześniej nie widział podobnego przedstawienia, więc byliśmy naprawdę podekscytowani możliwością ujrzenia czegoś takiego. Każdy z nas odebrał to trochę inaczej, co tylko potęguje wartościowość dzieła. Myślę, że jest ono jak najbardziej godne polecenia.

Uczennica klasy I

Back to top