Perspektywy ico

JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

SREBRNA SZKOŁA 2018, 2019, 2020

 

W dniach 21-25.10.2019 roku młodzież II Liceum z Dodatkową Nauką  Języka Białoruskiego w Hajnówce uczestniczyła w wymianie młodzieży „Na prusko-jaćwieskim szlaku” w ramach realizowanego projektu  „Mniejszości narodowe bogactwem Europy” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.  Gospodarzem wymiany było Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku. W wymianie wzięli również udział uczniowie z partnerskiej szkoły z Litwy – Gimnazjum im. Franciszka Skaryny z Wilna.

Celem spotkania było poznanie historii i tradycji okolic Puńska, Sejn i Suwałk, dalsze pogłębianie wiedzy na temat wspólnego dziedzictwa partnerów projektu oraz zacieśnianie nawiązanej współpracy pomiędzy szkołami partnerskimi.

Uczestnicy spotkania poznali historię i tradycje szkoły goszczącej, wysłuchali koncertu chóru szkolnego oraz uczestniczyli w warsztatach śpiewu, co było świetną okazją do zabawy i integracji uczestników wymiany. Pobyt w Osadzie Jaćwiesko-pruskiej był niezapomnianą, pełną niesamowitych wrażeń lekcją historii.  Wspólna nauka tańców ludowych stworzyła możliwość poznawania dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego i tradycji ludowych uczestników wymiany.

Ponadto uczestnicy wymiany uczestniczyli w warsztatach robienia zdjęć i filmowania, co zaowocowało galerią zdjęć ilustrującą pobyt w Puńsku oraz powstaniem filmowej relacji ze spotkania. Efektem wspólnej pracy będzie również mini-słowniczek wyrazów w językach litewskim, białoruskim, polskim oraz angielskim. 

Wieczór pożegnalny, w przedostatnim dniu wymiany, pokazał jak owocne były spędzone wspólnie dni, gdyż towarzyszyły mu wspólne tańce i śpiewy. Był on też doskonałą okazją do tradycyjnej litewskiej uczty kulinarnej z fantastycznym pokazem pieczenia sękacza oraz jego degustacją.

Wszyscy uczestnicy projektu z niecierpliwością czekają na spotkanie w Hajnówce w czerwcu 2020 roku, które będzie zwieńczeniem działań projektowych wszystkich partnerów projektu.

Poniżej link do programu TVP Białystok Panorama Litewska, który uwiecznił działania podczas wymiany w Puńsku.

https://bialystok.tvp.pl/45001658/27102019

erasmus projekt

Back to top