nasze naukowe fascynacje baner

200738374 528228841548672 554912673934558953 nJulianna o sobie – jestem laureatką XXVII Edycji Olimpiady Języka Białoruskiego oraz zostałam wyróżniona w konkursie na przekład utworu literackiego w tym języku. Cenię literaturę i kulturę białoruską. Interesuję się również naukami ścisłymi i technicznymi.


Praca: Wasyl Bykow - " Różowa mgła "

Tekst oryginalny: https://knihi.com/Vasil_Bykau/Ruzovy_tuman.html

Praca wyróżniona w „Konkursie na przekład literacki z języka rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego’ zorganizowanym przez Katedrę Literatury Rosyjskiej, Ukraińskiej i Białoruskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jan Pawła II.

 

Damian IwaniukDamian o sobie: Lubię obserwować przyrodę, słuchać muzyki czy podróżować. Bliskie są mi także nauki przyrodnicze- właśnie dlatego zdecydowałem się na wzięcie udziału w XXXVI edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.


Praca badawcza - prezentacja Damiana Iwaniuka z tegorocznej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

Opiekun merytoryczny – Alina Plis

Magda OniskiewiczObserwacje przyrodnicze uczniów klasy pierwszej  rozszerzających biologię.

Pomimo zdalnej edukacji uczniowie klas pierwszych rozszerzający biologię, prowadzili bardzo ciekawe obserwacje biologiczne dotyczące defoliacji (opadania liści) różnych gatunków drzew. Proces opadania liści jest jednym z elementów badań naukowych dotyczących fenologii ( adaptacji roślin  do pór roku ) i prowadzone są na całym świecie. Badania fenologiczne wskazują min. zmiany klimatyczne, przesuwanie stref klimatycznych  czy adaptację roślin do zanieczyszczenia powietrza.


TytułObserwacje zjawiska defoliacji u wybranych gatunków drzew – praca badawcza .

Praca powstała na podstawie obserwacji przyrodniczych uczniów klasy pierwszej. 

Opiekun merytoryczny – Alina Plis

Magda OniskiewiczMagda o sobie  - Jestem tegoroczną absolwentką LO z DNJB w Hajnówce. Interesuję się filozofią. W wolnym czasie lubię czytać książki o takiej tematyce.


Tytuł : Poeta jako „homo imaginativus”. Kategoria wyobraźni w poezji polskiej epoki renesansu i baroku.

Praca powstała w ramach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego 2019/2020.

Opiekun merytoryczny: Irena Stelmach.

Back to top