Perspektywy ico

JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

SREBRNA SZKOŁA 2018, 2019, 2020

 

          28 września 2019 roku świętowaliśmy jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia II Liceum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce połączony z IV Zjazdem Absolwentów. W dniach poprzedzających uroczystość udekorowaliśmy szkolne sale. W sobotę już od godziny dziewiątej wybrani uczniowie z niecierpliwością oczekiwali przy wejściu, aby przywitać zaproszonych gości i byłych uczniów naszej szkoły, którzy przybyli na zjazd. Najstarsze uczestniczki spotkania ukończyły nasze liceum jeszcze w 1955 roku. Około godziny 10.00 wszyscy zebrani (absolwenci, goście – w tym byli nauczyciele naszego liceum, obecni nauczyciele i uczniowie), wezwani przez szkolny dzwonek, zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie rozpoczęła się uroczystość.

Prowadzili ją: absolwentka  liceum Ilona Karpiuk- Dąbrowska i Pan Profesor Jan Karczewski. Po wprowadzeniu sztandaru, wysłuchaniu hymnu i wspólnym odśpiewaniu dwóch pierwszych zwrotek pieśni Lublu nasz kraj (nieoficjalnego hymnu polskich Białorusinów) minutą ciszy uczczono pamięć nieżyjących już absolwentów i pracowników szkoły. Następnie zebranych przywitał dyrektor szkoły Pan Igor Łukaszuk. Po nim głos zabierali zaproszeni goście, a wśród nich biskup hajnowski Paweł, podlaski wicekurator oświaty Elżbieta Kamińska, starosta hajnowski Andrzej Skiepko, przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko , przewodniczący Białoruskiego Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego Jan Syczewski, redaktor naczelny tygodnika „Niwa” oraz dyrektorzy szkoły podstawowej i liceum z polskim i litewskim językiem nauczania w Puńsku. Zgromadzeni mogli również zapoznać się z historią i współczesnością naszej szkoły dzięki zaprezentowanym na uroczystości: prezentacji przygotowanej przez Pana Profesora Jana Karczewskiego oraz filmowi stworzonemu przez naszych uczniów. Kwiatami uhonorowano osoby szczególnie związane z naszą szkołą swoim życiem zawodowym, a wśród nich: wieloletnich nauczycieli: Zenaidę Pietruczuk, Anatola Skiepkę, Jadwigę Dąbrowską, Halinę Pszczołę, Ninę Łukasik i Helenę Jonasz, dyrektorów: Włodzimierza Stepaniuka i Eugeniusza Saczkę, sekretarkę Halinę Borowik, księgową Zoję Kulik oraz woźnego Mikołaja Troca. Po wyprowadzeniu sztandaru nastąpiła część artystyczna, w czasie której zebrani mogli podziwiać byłych i obecnych uczniów naszej szkoły. Zaprezentowali się wtedy, obok zespołu Zniczka i szkolnego zespołu tanecznego, reaktywowany na potrzeby zjazdu  i jubileuszu zespół Dubiny, Dziawoczyja Notki , Hajton i Harmoń, a także duet : Maciej Snitkowski i Adrian Borowik. Grupa uczniów uczestnicząca w organizowanych przez szkołę warsztatach śpiewu białego, odbywających się w ramach projektu „Mniejszości narodowe bogactwem Europy” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, również zaprezentowała swoje umiejętności.

Część artystyczna zakończyła się około godziny 14, po czym zgromadzonych zaproszono na hol na pierwszym piętrze na uroczyste otwarcie okolicznościowej wystawy fotograficznej poświęconej historii szkoły, a w tym także trzem poprzednim zjazdom absolwentów. Następnie zebrani udali się na szkolną stołówkę i aulę na poczęstunek, po którym nastąpiły spotkania poszczególnych roczników absolwentów w salach lekcyjnych. Prowadzili je nasi byli i obecni nauczyciele. Zebrani mogli razem powspominać lata spędzone wspólnie w naszej szkole. W międzyczasie poszczególne grupy robiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Ostatni uczestnicy uroczystości opuścili budynek naszej szkoły około godziny 17, by bawić się wspólnie wieczorem i w nocy w domu weselnym Dwa Dęby, a następnego dnia spotkać się przy ognisku na Kolejkach Leśnych. Dziękujemy absolwentom  i gościom za przybycie na uroczystość, a uczniom, nauczycielom oraz komitetowi organizacyjnemu za jej przygotowanie i czekamy na kolejny zjazd i jubileusz.

linia2

Back to top