tlo przyrodnicza skarbnica

Prosty Tekst Cytat Zdjcie Kwiatw Post na Facebooku

Dnia 1 czerwca 2021 oficjalnie rozpoczyna się realizacja projektu „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami”, realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Bialoruś-Ukraina 2014-2021. Głownym beneficjentem projektu jest Białowieski Park Narodowy a partnerami po stronie białoruskiej została Szkoła średnia nr 3 w Pińsku oraz Fundusz Rezerwaty Obwodu Brzeskiego. W działaniach projektu wspomagają nas Departament Edukacji w Pińsku i Powiat Hajnowski, którzy są również jego realizatorami.
Projekt będzie realizowany przez rok i choć musieliśmy zmienić niektóre działania tak aby sprostać warunkom epidemiologicznym, to działania jakie zaplanowaliśmy nadal są bardzo ciekawe.
Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej w odniesieniu do cennych walorów przyrodniczych obu regionów: Puszczy Białowieskiej i Polesia, ze szczególnym zwróceniem uwagi na różnorodność biologiczną, stanowiącą cenne dobro o charakterze kulturotwórczym. Projekt jest szczególnie ciekawy ze względu na jego etno-przyrodniczy charakter. Połączenie zagadnień kultury, tradycji oraz przyrody pozwala na udział uczniów o różnorodnych zainteresowaniach. W założeniach działania projektu mają na celu uświadomienie mieszkańców obu regionów, w jaki sposób można wykorzystywać cenne użytkowo gatunki roślin, jednocześnie zapewniając im ochronę w naturalnych siedliskach oraz propagować uprawy wybranych gatunków roślin, jako alternatywy dla ich pozyskania w naturalnych siedliskach.
Ciekawe będzie z pewnością wyszukiwanie starych receptur ziołolecznictwa z regionu Puszczy Białowieskiej i Polesia czy porównanie znaczenia obrzędowego roślin w obu regionach. Chcielibyśmy ocalić od zapomnienia nazwy regionalne-gwarowe roślin użytkowych i upowszechnić ich współczesne stosowanie. Gwarowe określenia stanowią nasze niewątpliwe bogactwo a od nas wszystkich zależy czy przekażemy tę tradycję kolejnym pokoleniom.

Działania, które zaplanowaliśmy w ramach projektu to m.in.
1. Szkolenia dla nauczycieli z naszego liceum i szkoły w Pińsku związane z tematyką projektu.
2. Warsztaty dla uczniów obu partnerskich szkół, którzy będą uczestnikami projektu.
3. Działania uczniów realizowane pod kierunkiem nauczycieli min. wycieczki, wywiady z mieszkańcami.
4. Stworzenie Centrów Edukacyjnych w obu partnerskich szkołach, które będą otwarte dla mieszkańców.
5. Transgraniczny obóz naukowy dla uczniów obu szkół pod kierunkiem specjalistów – naukowców i praktyków.
6. Festiwal Nauki – wydarzenie o charakterze otwartym, podsumowujące działania projektu.
Rekrutację uczniów do projektu rozpoczynamy również 01.06. 2021 !
Wszystkich obecnych i przyszłych uczniów naszego liceum zapraszam do śledzenia informacji na stronie www szkoły i fb.


Alina Plis - szkolny koordynator projektu

linia2

DSC_5044
DSC_4933
DSC_4948
Previous Next Play Pause
1 2 3

Back to top