tlo przyrodnicza skarbnica

W ciągu ostatnich tygodni uczestnicy projektu „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami” brali udział w wielu ciekawych wyjazdach, w czasie których gromadzili informacje i szukali inspiracji do dalszych działań projektowych. Wszyscy utwierdzili się w przekonaniu, że przyroda naszego regionu jest  rzeczywiście niezwykle bogata i od zawsze stanowiła „skarbnicę” dla mieszkańców regionu.

Wyjazdy zaczęliśmy od wizyty w Białowieskim Parku Narodowym, najcenniejszego obiektu przyrodniczego naszego regionu. Ogromna porcja rzetelnej wiedzy oraz pasja prowadzących warsztaty sprawiły, że uczniowie wrócili zachwyceni wysokim poziomem merytorycznym i oczarowani niezwykłością przyrody Puszczy Białowieskiej. Niektórzy stwierdzili, że właściwie odkryli Puszczę na nowo.

 W ramach zgłębiania tematu roli zielarstwa w kulturze naszego regionu, uczestnicy projektu byli na zajęciach w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Przekonaliśmy się, że zarówno dla zamożnych ziemian jak i biednych chłopów rośliny stanowiły nieodłączny element życia. Szczególną uwagę zwróciliśmy na „Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego” według ks. Krzysztofa Kluka wraz z ekspozycją stałą „Tradycje zielarskie”. Wiele leczniczych zastosowań roślin było dla nas zupełnie nowym odkryciem.

 Poszukując informacji na temat znaczenia roślin w kulturze mieszkańców naszego regionu spotkaliśmy się w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach z panem Doroteuszem Fionikiem, właścicielem i twórcą prywatnego muzeum-skansenu o charakterze etnograficzno-historycznym. Notatniki szybko wypełniały się ciekawymi informacjami  i wszyscy byliśmy pod wrażeniem wiedzy naszego gospodarza oraz jego osobistego zaangażowania.

 Niezwykle inspirujące okazało się spotkanie w Trześciance z panem Wiktorem Stachwiukiem, którego pozytywna energia, ogromna wiedza o naszym regionie oraz naturalna gościnność, ujęła nas wszystkich. Słuchanie ciekawego wykładu o związku  człowieka ze wszechświatem przy dobrej herbatce i w otoczeniu jesiennej przyrody było dla wielu z nas wspaniałym doświadczeniem. Ogromną wiedzą z zakresu pszczelarstwa i roli roślin miododajnych zachwycił nas pan Jarosław Topolański, prowadzący w Trześciance  rodzinną pasiekę Apisfera. Podczas tego wyjazdu mieliśmy okazję porozmawiać z panią Mira Łuksza, znana dziennikarką, pisarką, tłumaczką i redaktorką, związaną z tygodnikiem „Niwa”, która wprowadziła do naszego spotkania elementy mistyki wyjaśniając znaczenie symboliki obrzędowej związanej z tzw. roślinami magicznymi.

 Ostatni wyjazd studyjny odbył się do gospodarstwa ekologicznej uprawy ziół, znajdującego się w Nowokorninie, którego właścicielami są państwo  Aliną i  Mirosławem Romaniukiem. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem ogromnej wiedzy oraz niezwykłej wręcz pracowitości naszych gospodarzy. Na ponad 20 hektarach uprawiają oni m.in. jeżówkę purpurową, rutę, biedrzeńca, różeńca górskiego, serdecznik, babkę lancetowatą, melisę, karczocha, szałwię, szantę, lubczyk czy oregano. Uprawy wymagają wielu zabiegów i niezwykłej troski ale naszym gospodarzom dają ogromną satysfakcję. Państwo Romaniuk są laureatami prestiżowych nagród ale ciągle rozwijają gospodarstwo i mają w tym zakresie ambitne plany.

 Wyjazdy były bardzo różnorodne tematycznie ale jeden motyw był wspólny – człowiek od zawsze potrzebował i nadal potrzebuje kontaktu z przyrodą.

 Od listopada rozpoczynamy cykl tematyczny „Tydzień z rośliną” i  serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału wszystkich zainteresowanych tematyką przyrody, zielarstwa czy tradycji regionu.

Film ze zdjęciami z ostatnich działań projektu: https://drive.google.com/file/d/1DCsv-3_dGCCkW5qLg2-M4pmbRoiCTibQ/view?usp=drive_web

Link:   https://www.facebook.com/projektprzyrodniczaskarbnica

Konsultant edukacyjny projektu – Alina Plis

Back to top