Wspólnie z Białowieskim Parkiem Narodowym i partnerami ze strony białoruskiej, napisaliśmy autorski projekt trans-graniczny dotyczący ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego regionu Puszczy Białowieskiej i Polesia. Partnerami po stronie białoruskiej została szkoła średnia w Pińsku oraz Fundusz Rezerwaty Obwodu Brzeskiego.
Realizację projektu mieliśmy rozpocząć w czerwcu bieżącego roku, ale sytuacja epidemiologiczna związana z COVID19 uniemożliwia nam pełne wdrożenie projektu. Podjęliśmy decyzję przesunięcia terminu rozpoczęcia projektu, jednak w szkole planujemy działania związane z jego tematyką - ochroną dziedzictwa etnograficznego i przyrodniczego naszego regionu. Szybko zanikają tradycje związane z przyrodą i czas do oficjalnego rozpoczęcia działań projektowych chcielibyśmy poświecić na ich dokumentowanie.
Zagadnienia którymi zajmiemy się w najbliższym czasie:
- wyszukiwanie i dokumentowanie starych receptur ziołolecznictwa z regionu Puszczy Białowieskiej
- stworzenie wirtualnego zielnika z nazwami regionalnymi (miejscowymi)
- stworzenie wirtualnego albumu zdjęć i filmów dokumentujących wykorzystanie motywu roślinnego w kulturze naszego regionu (np. rękodzieło, zdobnictwo, pieśni itp.)
- poznanie właściwości wybranych gatunków roślin zielarskich z naszego regionu
Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką przyrody i tradycji kulturowych naszego regionu do wspólnej przygody naukowej.
STWORZYMY ZDALNY ZESPÓŁ PROJEKTOWY
Działania, które zaplanowaliśmy w ramach projektu po jego pełnym wdrożeniu, to min.
1. Warsztaty dla uczniów obu partnerskich szkół, którzy będą uczestnikami projektu prowadzone przez specjalistów w dziedzinie etnografii i przyrody.
2. Szkolenia dla nauczycieli z naszego liceum i szkoły w Pińsku związane z tematyką projektu.
3. Wyjazdy terenowe uczniów realizowane pod kierunkiem nauczycieli.
4. Stworzenie Centrów Edukacyjnych w obu partnerskich szkołach, z których będą mogli korzystać uczniowie i nauczyciele szkół z naszego regionu.
5. Opracowanie i druk publikacji min. materiałów do zajęć, folderów itp.
6. Transgraniczny obóz naukowy dla uczniów obu szkół pod kierunkiem specjalistów – naukowców i praktyków.
7. Festiwal Nauki w BPN – wydarzenie o charakterze otwartym, podsumowujące działania projektu.
Rekrutację uczniów do głównej grupy projektu rozpoczynamy w roku szkolnym 2020/2021, więc zapraszam do włączenia się obecnych i przyszłych uczniów naszego Białorusa
Alina Plis - szkolny koordynator projektu
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zdjęcia: D. Musiuk