Wakacje to świetny czas aby się uczyć
Choć stwierdzenie to brzmi trochę dziwnie, to uczniowie naszego liceum – uczestnicy projektu „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami” postanowili to sprawdzić i 8 oraz 9 lipca mieli zajęcia warsztatowe. Pierwszy dzień warsztatów odbył się w formie on-line więc wszyscy czuliśmy się jakbyśmy na jeden dzień wrócili do szkoły. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w wykładzie pani dr Ewy Pirożnikow (Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce ) o tematyce botaniczno-etnograficznej z wykorzystaniem prezentacji pn. „Las leczy i żywi; tradycja użytkowania roślin leśnych na Podlasiu” oraz wykładzie dr. Patryka Czortka (Białowieska Stacja Geobotaniczna Uniwersytetu Warszawskiego) z wykorzystaniem prezentacji „Cenne i rzadkie składniki szaty roślinnej Puszczy Białowieskiej i jej przedpola w dobie Antropocenu”. Uczniowie otrzymali solidną porcję rzetelnej wiedzy oraz motywacji do zgłębiania tematu znaczenia roślin użytkowych zarówno w kulturze jak i przyrodzie naszego regionu.
Drugi dzień miał formę zajęć praktycznych. Najpierw uczestnicy projektu uczyli się rozpoznawać wybrane rośliny zielarskie naszego regionu oraz wykonywać zielnik, a później mieli zajęcia praktyczne w Podlaskim Ogrodzie Ziołowym w Korycinach. Poza kolejną porcją wiedzy teoretycznej na temat roślin zielarskich, uczniowie mieli możliwość wykonać własne herbatki i mieszkanki zapachowe. Wielu z uczestników zajęć odkryło w sobie talenty zielarskie, a ciekawe oprowadzanie po Ziołowym Zakątku tylko wzmocniło to przekonanie.
W opiniach podsumowujących zajęcia, uczniom najbardziej podobało się robienie herbatek i specjalistyczne oprowadzanie po Podlaskim Ogrodzie Ziołowym oraz pyszne pierogi jagodowe i truskawkowe, które mieliśmy na kolację.
Dzień był upalny ale pyszne lody o wielu niezwykłych smakach jak np. różane, czy rokitnikowe były ciekawym bonusem wyjazdu do Korycin.
Grupa projektowa planuje kolejne działania .... zapraszam do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć nas swoją wiedzą na temat użytkowego wykorzystania roślin w naszym regionie dawniej i dziś (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Konsultant edukacyjny projektu – Alina Plis
Poniżej efekty warsztatów: