Perspektywy ico

NASZA SZKOŁA W GRONIE 10 – CIU NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

dsc 0481Dnia 2 marca 2018 r. na auli Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce odbyło się spotkanie uczniów klas licealnych z Rzecznikiem Praw Obywatelskich – Adamem Bodnarem. W wydarzeniu uczestniczyli ponadto uczniowie innych szkół hajnowskich. Nie co dzień ma się okazję rozmowy z tak ważną w strefie politycznej osobą, toteż całemu wydarzeniu przypisano niemałą wagę, lecz długie przygotowania z pewnością się opłaciły.

Po oficjalnym rozpoczęciu „posiedzenia” Rzecznik opowiedział nieco o swoim stanowisku, poczynając od opisania swoich kompetencji czy czasu i sposobu powoływania, kończąc zaś na właściwym celu wyjazdów do pomniejszych miejscowości w różnych województwach, którym okazała się chęć poznania sytuacji społecznej takich miejsc oraz ich problemów. Z racji różnorodności naszych terenów na tle etnicznym pan Adam Bodnar poruszył kwestię istniejącego prawa do kultywowania tradycji oraz tworzenia mających to na uwadze ośrodków. Nie raz odwoływał się do Konstytucji i podkreślał możliwość składania skarg do biura Rzecznika Praw Obywatelskich, jeżeli czujemy się pod jakimkolwiek kątem dyskryminowani.

Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań, na które pan Adam Bodnar starał się rzetelnie odpowiedzieć. Poruszone zostały nie tylko kwestie osobiste, jak powody zostania Rzecznikiem czy wrażenia z pobytu w Hajnówce, ale również te poważniejsze i aktualne. Rzecznik omówił pokrótce sprawę ustawy związanej z IPN-em, problem marszów narodowych czy skutki reformy likwidacji gimnazjów.

Całe wydarzenie zakończyło się wręczeniem Rzecznikowi kilku upominków mających mu przypominać o wizycie w Hajnówce. Z pewnością spotkanie to zostanie w pamięci wielu jego uczestników, jako że rzadko nadarza się okazja do spotkania tak ważnej osoby, która dodatkowo weszła w prawie że bezpośredni kontakt z uczniami.

Wiktoria Domańska, kl. IIA

DSC_0461
DSC_0480
DSC_0481
DSC_0482
DSC_0487
DSC_0488
DSC_0494
DSC_0514
DSC_0550
DSC_0568
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Back to top