Perspektywy ico

NASZA SZKOŁA W GRONIE 10 – CIU NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

logoW ramach realizacji projektu ”Bieżeństwo- historia zwykłych ludzi” finansowanego ze środków Unii Europejskiej z Programu "Europa dla obywateli” oraz partnerstwa między Powiatem Hajnowskim i Regionem Nordsee - Treene w Niemczech w Zespole Szkół z DNJB w Hajnówce miała miejsce polsko-niemiecka wymiana młodzieży. W dniach 28.05.18-01.06.18r. gościliśmy piętnastoosobową  grupę uczniów oraz opiekunów  z zaprzyjaźnionej szkoły Herrendeichschule w Nordstrand.

W projekcie uczestniczyło w sumie 26 osób. Grupa niemiecka liczyła 15 osób: 11 uczniów i 4 opiekunów, polska grupa natomiast- 10 osób: 8 uczniów i 3  nauczycieli.

Goście zostali  zakwaterowani u rodzin uczniów i nauczycieli. Zgodnie z założeniami projektu jego program przewidywał integrację młodzieży oraz poznanie definicji i historii Bieżeństwa, wydarzenia historycznego z początku XX wieku.

Pierwszego dnia projektu, po przybyciu gości do Hajnówki, odbyło się powitalne spotkanie w szkole, podczas którego przedstawiona została prezentacja multimedialna o naszym mieście, placówce oraz krótkie zwiedzenie szkoły, jak również spacer po mieście. Wieczór ten stał się doskonała okazją do wzajemnego zapoznania się.

1
2
3

Kontynuując realizację programu wymiany, drugiego dnia udaliśmy się do Białegostoku.

W stolicy województwa obejrzeliśmy Pałac Branickich, Kościół Farny, pospacerowaliśmy po Rynku Kościuszki, obejrzeliśmy wystawę w „Biedermeier” w Ratuszu, a na koniec zrobiliśmy zakupy w jednej z białostockich galerii. Główną atrakcją, jak stwierdzili zgodnie wszyscy uczestnicy okazała się wizyta w Papugarni. Kolorowe papugi zachwyciły nas swoim wyglądem oraz przyjaznym nastawieniem do zwiedzających.

4
5
6
7
8

Trzeci dzień naszej wymiany spędziliśmy w szkole. W bibliotece odbyło się spotkanie z panią Anetą Prymaka-Oniszk- autorką  książki "Bieżeństwo 1915- zapomniani uchodźcy" .

Nasi uczniowie jak i niemieccy przedstawili prezentacje dotyczące uchodźctwa w ówczesnym świecie. Wspólnie doszliśmy do wniosku , że mimo tego, iż Bieżeństwo to temat czasowo odległy, to jednak nam bardzo bliski, gdyż ma dużo wspólnego z obecną sytuacją na świecie.

9
10
11
12
13
14
15
16
17

Kolejny dzień spędziliśmy wspólnie w Białowieży. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Rezerwatu Pokazowego Żubrów, w którym mieliśmy okazję zobaczenia wielu gatunków ssaków zamieszkujących Puszczę Białowieską. Największą atrakcją okazały się oczywiście żubry, okrzyknięte przez naszych gości symbolem regionu. Zainteresowanie uczniów wzbudziły również rysie, wilki oraz łosie. Wielką atrakcja było także zwiedzenie nowopowstałego budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie mieliśmy możliwość poznania historii gatunku żubra, grając w gry interaktywne ,bawiąc się doskonale   wzbogacaliśmy znacznie naszą wiedzę, utrwalając wcześniej poznane wiadomości.

Kolejnym punktem programu było Muzeum Przyrodnicze w Białowieży. Korzystając z audio przewodników nasi goście  obejrzeli wspaniałe wystawy dotyczące naszej puszczy oraz toczącego się w niej  życia. Wizyta w muzeum wywarła na nich duże wrażenie, szczególnie spodobały się wystawy, eksponaty przedstawiające warstwy lasu oraz zwierzęta je zamieszkujące. Następnie pojechaliśmy się do Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego  Parku Narodowego, gdzie podzieleni na dwie grupy, udaliśmy się na pieszą wycieczkę po prastarej puszczy. Nienaruszona ręką ludzką przyroda wywarła na nas niesamowite wrażenie i mimo upalnej pogody z ciekawością chłonęliśmy informacje dotyczące lasu, drzew oraz zwierzyny puszczańskiej. Po powrocie do Hajnówki, kilkugodzinnym odpoczynku spotkaliśmy się ponownie na wspólnym ognisku. Tutaj oprócz tradycyjnego bigosu oraz kiełbasek pełno było śmiechu i żartów. Wspólne fotki, podziękowania płynące z obydwu stron projektu, drobne prezenty umiliły nam ten czas. Żałowaliśmy jedynie, że pobyt naszych gości dobiega końca i następnego dnia będziemy musieli się pożegnać. Obiecaliśmy jednak sobie, że będziemy nadal w kontakcie. Od czego mamy przecież Facebook czy WhatsApp!

18

W piątek nadszedł czas odjazdu naszych gości. Wszyscy stawiliśmy się punktualnie na miejscu zbiórki, pożegnaniom nie było końca. Lecz cóż, niestety wszystko, a szczególnie to co miłe, szybko się kończy. Mamy jednak nadzieje na rychłą rewizytę!

Tegoroczne spotkanie w ramach uczniowskiej wymiany udało się świetnie, stworzyło możliwości szlifowania umiejętności językowych, pomogło w zdobyciu wiedzy  na temat Bieżeństwa, było także szansą na integrację z niemiecką młodzieżą, z którą planujemy utrzymywać  kontakt w przyszłości. Mamy nadzieję, że współpraca szkół będzie rozwijać się w kolejnych latach i z niecierpliwością czekamy na ponowne spotkanie:)

Pragniemy serdecznie podziękować Starostwu Powiatowemu w Hajnówce, twórcom projektu „Bieżeństwo- historia zwykłych ludzi” pani Lucynie Lewczuk ,pani  Ewie Moroz-Keczyńskiej oraz Stowarzyszeniu "Freunde für Hajnówka", szczególnie panu Manfredowi  jak również dyrekcji, nauczycielom i uczniom szkoły Herrendeichschule z Nordstrand –pani Ginie , panu Markowi , również naszej dyrekcji oraz nauczycielom języka niemieckiego i angielskiego za bardzo mile wspólnie spędzony czas. Fantastyczne wspomnienia zachowamy w pamięci na zawsze oraz mamy nadzieję na dalszą, owocną współpracę w kolejnych latach.

                                                                                                                                                  Natalia P, kl. IIIa gim.

Back to top