Perspektywy ico

NASZA SZKOŁA W GRONIE 10 – CIU NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

9.10.2018r w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z pisarzem i tłumaczem Eugeniuszem Kabatcem.

Pan Eugeniusz urodził się w Wołkowysku a mieszka w Warszawie. Napisał ponad trzydzieści powieści, tomów opowiadań, szkiców literackich i biografii. Zajmuje się również tłumaczeniem literatury włoskiej, białoruskiej i rosyjskiej.

 Podczas spotkania nasz gość przeprowadził prelekcję na temat historii i roli zjawisk kulturowych pogranicza. Stwierdził, iż kultura jest podstawową bazą rozwoju człowieka. Pogranicze kulturowe Polski z krajami wschodnimi wnosi duży wkład do wspólnoty europejskiej w kształtowaniu postaw społecznych i tolerancji wobec drugiej osoby.

Bardzo ważne jest działanie na rzecz małych ojczyzn, macierzystych zakątków, do których człowiek wraca fizycznie lub myślowo. Kultura małych ojczyzn przyczynia się do kształtowania kultury europejskiej.

W naszym regionie ogromne znaczenie w odniesieniu do mieszkańca ma pojęcie “tutejszy”, znaczy ono, iż jest on odpowiedzialny za tę przygraniczną ziemię i czuje się jej gospodarzem.

Gość nasz podkreślił, iż wartości kultury przygranicznej Polski i Białorusi zbiegają się na wielu płaszczyznach i wpływają pozytywnie na dobre stosunki między narodami. W dzisiejszych tak rozchwianych czasach istotną rolę odgrywa pokój społeczny, który jest realizowany w wieloraki sposób poprzez ekonomię, politykę a przede wszystkim kulturę.

Na zakończenie spotkania zwrócił się z misją do młodzieży, aby w przyszłości zadbali o swoja tożsamość narodową. Jest ona niezbędna w kształtowaniu jednostki jak i całych grup społecznych.

Młodzież z wielkim zainteresowaniem wysłuchała prelekcji skierowanej do niej.

linia2

IMG_20181009_095342
IMG_20181009_095419
IMG_20181009_095220
IMG_20181009_095225
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Back to top