Stowarzyszenie Pocztówka proponuje udział w projekcie:
Tytuł projektu „Czego sztuka w Puszczy szuka - art edukacja"
https://pocztowka.eu/art-edu-2020-dzieci-mlodziez/
W ramach działania możemy zaoferować:
1. Warsztaty w formie wykładów multimedialnych na temat historii i współczesnego teatru- prowadzone w formie bezpośrednich lekcji lub lekcji online. Bardzo ciekawa forma, szczególnie, że prowadzona przez aktora Dariusza Skibińskiego /Teatr Cinema, A3Teatr/, wiec nie jest to monotonne gadanie online, tylko żywa narracja połączona z pokazami fragmentów spektakli i ciekawą opowieścią.
Oto tematy do wyboru - mogą być uzupełnieniem materiału szkolnego lub mogą być potraktowane jako wprowadzenie w tematykę teatralną, ale nie taką dla „wytrawnego widza”, ale dla widza otwartego na nowe informacji i dla osób, które nie są zainteresowane teatrem sensu stricte ale mogą dowiedzieć się jak wykorzystać teatr jako narzędzie we współczesnej komunikacji.
By nie naruszać planu lekcji, sugerujemy, by wykłady realizować w czasie godzin wychowawczych lub w czasie j.polskiego jeśli taka będzie możliwość.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Projekt realizowany jest w ramach dotacji z Narodowego centrum Kultury.
Czas realizacji: 1-30.12.2020 r.
Zależy nam, by jak największa ilośc uczniów z Hajnówki miała możliwość skorzystania z oferty art edukacji.
Jeśli wsparcia merytorycznego potrzebują także nauczyciele - jesteśmy gotowi poprowadzić zajęcia on line dające narzędzia pracy z głosem, pracy przed kamerą lub pracy z młodzieżą w przygotowywaniu wystąpień. Prezentacji przed publicznością.
Tematy wykładów:
1. KANON
Grecka tragedia – Dionizje – Średniowiecze wizualne
Wyjście od klasycznej formy dramatu greckiego przez wątki dionizyjskie aż do widowiskowości.
Wskazanie zasad tworzenia kanonu sztuk i pokazanie ich przejawów dawnych istnień, wpływów na współczesność oraz powstawania nowych form.
1. RYTUAŁ
Sztuka – Widowisko – Show
Geneza i rozwój zjawiska. Wskazanie na wpływy na kształtowanie myśli, sztuki i codzienności. Przykłady dawnych rytuałów, które funkcjonują w niezmienionej formie po dziś dzień oraz wskazanie nowych zjawisk rodem ze współczesności.
1. KOMEDIA DEL`ARTE
Geneza pantomimy. Droga plebejskiego teatru na szczyt sztuki widowiskowej. Przykłady i ewolucje postaci i ich współczesna obecność.
1. KOD PRZEKAZU – BODY LANGUAGE
Od najstarszych form przekazu informacji aż po stworzenie form wyrafinowanych i zakodowanych, które przyjmują formę gestów, symboli, itd. Składają się na język codzienności, formy teatralne, itd. wskazanie na powstawanie współczesnych kodów przekazu.
1. TEATR ALTERNATYWY XX WIEKU – Tu Polska, tam świat.
Omówienie najważniejszych przedstawień polskich i zagranicznych grup teatralnych, które kształtują scenę teatralną. Konteksty historyczne i społeczne, polityczne. Wpływy na kształtowanie świadomości społecznej.
1. TANIEC – NOWOCZESNA FORMA EKSPRESJI TEATRALNEJ
Od form najprostszych do najbardziej eksperymentalnych. Rozwój ruchu i tańca od form obrzędowych, przez społeczne do wyrafinowanych. Przekaz ukryty w ruchu, oddziaływanie i mowa poza słowem.