Perspektywy ico

JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

SREBRNA SZKOŁA 2018, 2019, 2020, 2022

 

W bieżącym roku  ukazała się publikacja „Przygoda uczenia. Techniki efektywnej nauki w praktyce szkolnej” , która powstała z inicjatywy Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie już w 2021 roku. Kilka miesięcy trwały prace redakcyjne więc dopiero 6 maja 2022 wydawnictwo zostało umieszczone w wersji pdf na stronie ORE. Publikacja zawiera propozycje scenariuszy i materiałów informacyjnych , które mogą być wykorzystane podczas zajęć rozwijających umiejętności uczenia się. Mogą z niej korzystać wszyscy, którzy szukają sposobu na poprawę technik uczenia czy uczenia się. Każdy z nas uczy się trochę inaczej i powinien znaleźć swój indywidualny klucz do efektywnego przyswajania wiedzy. Publikacja pokazuje kilka technik ułatwiających uczenie się. Mnemotechniki mogą być ciekawym narzędziem nauki  zarówno dla uczniów, nauczycieli czy rodziców a „notatki użytkowe” są przydatne  nie tylko na lekcjach ale również np. podczas planowania wakacyjnych wyjazdów.

  W publikacji znajdują się wyłącznie techniki efektywnej nauki, które są faktycznie wykorzystywane w pracy mojej lub innych nauczycieli naszego liceum. Przykłady, które zostały zawarte w publikacji to aktywności maksymalnie aktualne, więc są  publikowane zdjęcia i prace uczniów obecnych klas drugich naszej szkoły.

 Serdecznie dziękuję p. Ali Ławrynowicz za pomoc w przygotowaniu części publikacji dotyczących pomocy  psychologiczno-pedagogicznej w zakresie indywidualizacji technik efektywnej nauki oraz   p. Dariuszowi Musiukowi za podzielenie się swoimi sposobami na wzrost skuteczności uczenia się fizyki.

 Szczególnie dziękuję wszystkim uczniom, którzy pozwolili na publikację swoich prac z biologii i aktywnie uczestniczyli w konsultacji sposobów dotyczących skutecznego uczenia się. Dzięki krytycznym uwagom, teoretyczne założenia, od wielu lat, są elementem praktyki szkolnej.

 Wszystkich, którzy zdecydują się zajrzeć do publikacji, proszę o wyrozumiałość.

 Uczenie się i uczenie jest przygodą, którą możemy przeżywać każdego dnia.

 Alina Plis


Link do publikacji na stronie ORE:

https://www.ore.edu.pl/2022/05/przygoda-uczenia-techniki-efektywnej-nauki-w-praktyce-szkolnej/

link  do publikacji  na platformie www.issuu.com

https://issuu.com/ore.edu.pl/docs/przygoda_uczenia._a.plis/1

Back to top