Perspektywy ico

JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

SREBRNA SZKOŁA 2018, 2019, 2020, 2022

 

W terminie 22.11-25.11 2022 uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych wraz z opiekunem ks. Andrzejem Busłowskim wyruszyli na wycieczkę do Cieplic w sercu Karkonoszy.

Miejscem noclegów, wspólnych posiłków i modlitw był Prawosławny Dom św. Stefana. Zwiedzanie rozpoczęło się dopiero drugiego dnia (23.11) po całodniowej podróży pociągiem. Po Świętej Liturgii w kaplicy św. Stefana pierwszym punktem wspólnego marszu na szlaku był Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie, następnie grupa udała się do kościoła Wang w Karpaczu. Tego samego dnia młodzież miała możliwość zwiedzenia Jeleniej Góry i odwiedzenia tam cerkwi świętych apostołów Piotra i Pawła, która znajduje się w samym środku pięknej i rozległej starówki.

Trzeciego dnia (24.11) już z samego rana rozpoczęła się podróż do Wrocławia. Pierwsze kroki w tym mieście młodzież skierowała do cerkwi katedralnej Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy. Ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz zapoznał z historią tego miejsca i Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej. Następnym punktem podróży było zwiedzanie największych zabytków Wrocławia, takich jak Rynek Starego Miasta, Mostek Pokutnic, oraz podziwianie odbywającego się na Rynku Jarmarku Świątecznego. Na koniec dnia niezwykle gościnne spotkanie zostało zorganizowane dla naszej grupy przez ks. prot. Bogdana Repeła, proboszcza parafii prawosławnej Św. Trójcy w Lubinie i młodzież zarządu Bractwa Młodzieży Prawosławnej z Lubina, która tworzy grupę redaktorów Prawosławnych Mediów Internetowych – Głos Wiary. Grono licealistów - uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce chętnie i aktywnie współpracuje z Głosem Wiary online, nagrywając do radia wybrane materiały o prawosławiu. Podczas wspólnego spotkania, w bardzo miłej atmosferze i przy przepysznych smakołykach, wymieniono się doświadczeniami, zapoznano z działalnością Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Lubinie.

Po intensywnych, cudownie przeżytych dniach nastąpił czas powrotu do Hajnówki. Dzięki temu wspólnemu wyjazdowi nasza grupa miała możliwość po raz pierwszy poznać życie prawosławia w Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej i utwierdzić się w przekonaniu o wielkiej sile i jedności wiary prawosławnej i  jej ogromnym znaczeniu w życiu.

Autor: Aleksandra Jakimiuk- uczennica klasy 2b

Zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski

Back to top