Uncategorised Liczba artykułów: 23
Aktualności Liczba artykułów: 552
Ważne Informacje Liczba artykułów: 43
Biblioteka szkolna Liczba artykułów: 25
Witamy wszystkich uczniów w nowym roku szkolnym 2018/19 i zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Biblioteka stanowi centrum informacji uczniów i nauczycieli, daje możliwość rozwijania zainteresowań, poszerzania wiedzy i samokształcenia. Jest samodzielną pracownią służącą do realizacji potrzeb dydaktyczno-wychowawczych szkoły. Czytelnikami naszej biblioteki są uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice uczniów.
Historia biblioteki jest ściśle związana z historia szkoły. Pierwsza księga inwentarzowa została założona w 1969 roku. Numer jeden otrzymała wtedy książka Henryka Sienkiewicza “Krzyżacy”.
Obecnie biblioteka zajmuje dwa przestronne pomieszczenia. W pierwszym znajduje się wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek. W drugim usytuowana jest czytelnia oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Do dyspozycji czytelników są stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu i projektora multimedialnego.
Zbiory naszej biblioteki to ponad 22 tysiące książek. Zdecydowana większość z nich to lektury szkolne, literatura popularno-naukowa oraz beletrystyka. Spośród pozostałych na uwagę zasługuje bogaty księgozbiór podręczny składający się z wielu encyklopedii, słowników i leksykonów. Bardzo dobrze zaopatrzony jest każdy dział nauki, w którym można znaleźć najnowsze publikacje. Niemały trzon stanowi księgozbiór w języku białoruskim, który wynika ze specyfiki naszej szkoły. Oprócz książek posiadamy też bogatą filmotekę na płytach CD, DVD, audiobooki oraz encyklopedie, atlasy i słowniki multimedialne.
Zbiory biblioteczne są inwentaryzowane i opracowywane za pomocą programu komputerowego MOL OPTIVUM. Komputerowe wyszukiwanie informacji ułatwiają katalogi alfabetyczny, tytułowy, przedmiotowy i wg. Klasyfikacji UKD i serii.
Procedury korzystania z biblioteki szkolnej od dnia 1.06.2020 r.
1. W bibliotece jednocześnie może przebywać jedna osoba.
2. Korzystający z biblioteki zachowuje dystans przestrzenny minimum 1,5 metra od nauczyciela bibliotekarza i nie przekracza wyznaczonej linii.
3. Użytkowników zobowiązuje się do zakrywania ust i nosa oraz zakładania rękawiczek.
4. Do odwołania wstrzymuje się wolny dostęp do półek i pracę w czytelni szkolnej.
5. Zwracane książki składowane będą w wyznaczonym do tego miejscu w wypożyczalni.
6. Książki w kwarantannie będą przechowywane przez okres 10 dni.
7. Biblioteka szkolna będzie otwarta w godzinach 12.00 – 18.00.
Biblioteka czynna
Godziny pracy biblioteki w roku szkolnym 2021/22
Poniedziałek - czwartek - 7.50 - 13.50
Piątek - 9.30 - 15.30
W bibliotece pracuje Halina Iwaniuk.
Prenumerujemy następujące czasopisma:
• Aura • Auto Motor Sport • Biblioteka w szkole • Biologia w szkole • Cogito • Komputer Świat • Matematyka • Niwa | • National Geographic • Polityka • Polonistyka • Przyroda Polska • Samo Zdrowie • Sygnał • Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne • Vege |
Wyróżnienie w wojewódzkim konkursie “Witryna internetowa biblioteki szkolnej” Czerwiec 2007.
W bibliotece pracują nauczyciele bibliotekarze:
Irena Ignatowicz
Halina Iwaniuk
Nauczyciele Liczba artykułów: 1
Zespół wokalny „Zniczka” Liczba artykułów: 3
Zespół powstał z miłośników śpiewu i muzyki białoruskiej. Pierwszy publiczny występ ZNICZKI odbył się na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej w 1996 roku w Białymstoku, gdzie zespół został laureatem II miejsca eliminacji centralnych. Nazwę ZNICZKA zespół przyjął nieco później, w 1998 roku, po opublikowaniu w gazecie „Niwa” artykułu pani Ady Czeczugi, w którym to autorka użyła tytułu piosenki jako nazwy grupy.
Pierwszy publiczny występ ZNICZKI odbył się na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej w 1996 roku w Białymstoku, gdzie zespół został laureatem II miejsca eliminacji centralnych. Od tego czasu zespół co roku jest laureatem tegoż festiwalu.
W 1998 roku zespół otrzymał nagrodę- Puchar Premiera – Włodzimierza Cimoszewicza, a także nagrodę Radia Białystok – sesję nagraniową w Studiu Rembrandt. Dzięki tej nagrodzie ZNICZKA wydała swoją pierwszą płytę. „ Szczasliwy walsok”.
W 1999 roku ZNICZKA zadebiutowała na Festiwalu „Jesień Bardów”, organizowanym w Bielsku Podlaskim.
W 2001 roku dzięki dotacji , uzyskanej w Konkursie Małych Grantów, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś, zespół nagrał swoją drugą płytę, która ukazała się w maju 2002 roku.
Zespół Zniczka aktywnie działa w szkole, bierze udział w uroczystościach miejskich, występował na Festiwalu Mniejszości Narodowych w Gdańsku, na Spotkaniach Mniejszości Narodowych w Puńsku, uczestniczył w Przeglądzie Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Wspólnota w kulturze” w Warszawie,
Zespół uczestniczy w Hajnowskich Spotkaniach Kolędniczych, Powiatowych Przeglądach Kolędniczych , Wojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych, partnerskich regionach powiatu hajnowskiego- w Mogilnie, w Niemczech i na Białorusi.
Zespół brał także aktywny udział w uroczystości z okazji 50-lecia Liceum Białoruskiego w Hajnówce, Turnieju Miast Hajnówka –Kórnik.
W 2010r. zespół nagrał swoją trzecią płytę "Puls chwiliny".
W zespole występowało wiele solistek, które z powodzeniem występowały na festiwalach i przeglądach piosenki w : Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Suwałkach, Kuźnicy Białostockiej, Będzinie, Stargardzie, Tarnobrzegu, Tucholi, Kielcach.
W repertuarze zespołu znajdują się współczesne piosenki białoruskie, pieśni folklorystyczne z Podlasia, poezja śpiewana i piosenki polskie.
Jego założycielką jest pani Bożena Winconek, która była jego niezmiennym kierownikiem do 2018r. Obecnym opiekunem artystycznym zespołu jest pani Paulina Skiepko.
Koło taneczne Liczba artykułów: 1
Koło filmowo-fotograficzne Liczba artykułów: 2
Koło składa się z sekcji filmowo-fotograficznej i dziennikarskiej.
W ramach zajęć odbywają się warsztaty filmowe i dziennikarskie prowadzone przez ludzi zajmujących się tą dziedziną zawodowo. Efekty warsztatów umieszczane są na stronie internetowej szkoły.
Członkowie koła dokumentują wydarzenia z życia szkoły, przeprowadzają rozmowy, wywiady ze znanymi ludźmi odwiedzającymi naszą szkołę. Efektem są reportaże filmowe.
Opiekunem koła jest Pan Dariusz Musiuk.
Zajęcia sportowe Liczba artykułów: 5
Koło chemiczne Liczba artykułów: 1
Koło biologiczne Liczba artykułów: 4
Zajęcia dodatkowe z biologii odbywają się regularnie w ciągu całego roku szkolnego i są dostosowane do kalendarza olimpiad i matury.
W ramach zajęć dodatkowych organizowane są:
- zajęcia koła naukowego biologów w klasie trzeciej liceum poświęcone głównie poszerzeniu wiadomości i umiejętności sprawdzanych na egzaminie maturalnym z biologii oraz analizę aktualnych osiągnięć naukowych w dziedzinie nauk biologicznych
- zajęcia indywidualne i grupowe przygotowujące do olimpiad przedmiotowych i konkursów :
* Olimpiadzie Biologicznej
* Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej
* Podlaskiej Olimpiadzie Wiedzy Biologicznej
* Olimpiadzie Wiedzy o Żywności i Żywieniu
Uczniowie zainteresowani biologią mogą korzystać z bardzo nowoczesnego wyposażenia pracowni min. nowoczesnych mikroskopów, binokularów, sprzętu laboratoryjnego, tablicy multimedialnej oraz bogatego księgozbioru.
Warsztaty tematyczne odbywają się we współpracy z instytucjami zajmującymi się problematyką przyrodniczą naszego regionu min. Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży, Nadleśnictwo Hajnówka, Wydział Zamiejscowy Politechniki Białostockiej, Instytut Badawczy Leśnictwa w Białowieży, Białowieski Park Narodowy.
Zainteresowanych ……i jeszcze nie zainteresowanych …… serdecznie zapraszam do odkrywania tajemnic przyrody w pracowni biologicznej ☺ Tu zawsze dzieje się coś ciekawego ☺
Alina Plis
Koło matematyczne Liczba artykułów: 1
Zespół teatralny „Drama” Liczba artykułów: 1
Koło fizyczne Liczba artykułów: 1
Kontakt Liczba artykułów: 1
Szkoła Liczba artykułów: 1
Absolwenci Liczba artykułów: 17
Projekty Liczba artykułów: 2
Dokumenty Liczba artykułów: 3
Szkolny Klub Wolontariusza Liczba artykułów: 42
Szkolny Klub Wolontariusza został powołany w roku szkolnym 2002/2003 z inicjatywy Ireny Ignatowicz nauczyciela bibliotekarza, biblioteki szkolnej Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce.
Problematyką wolontariatu udało się zainteresować młodzież, ich rodziców, nauczycieli i dyrekcję szkoły.
„OTWÓRZ SERCE, SPÓJRZ NA INNYCH”
Motto klubu
W myśl tego motta wolontariusze opracowali projekt pieczątki: słoneczny kluczyk otwierający serce. Chcemy, aby każdy umiał otworzyć swoje serce dla innych ludzi.
Główne zadania klubu:
- szerzenie idei wolontariatu
- wdrażanie członków klubu do aktywnej działalności na rzecz potrzebujących
- współpraca z placówkami: Dom Pomocy Społecznej „Rokitnik”, Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Schronisko „Ciapek”
Członkowie klubu uczestniczą we wszystkich akcjach ogólnoszkolnych, a także mobilizują do działania swoje klasy. Wolontariusze przeprowadzają akcje charytatywne, zbiórki pieniężne, zbiórki żywności, kiermasze świąteczne, kiermasze ciast, paczki świąteczne, uroczystości w DPS „Rokitnik”, niosą pomoc przy organizacji imprez i podejmują inne działania na rzecz potrzebujących.
W Szkolnym Klubie Wolontariusza można zrealizować się, odnaleźć siebie, mieć dużo satysfakcji i zadowolenia, a najważniejsze być potrzebnym i rozumianym. Można nauczyć się tak trudnej sztuki dawania i sprawiania przyjemności choćby tylko dobrym słowem.
Wszystkich zainteresowanych pracą w wolontariacie zapraszamy.
Opiekun
Anna Romaniuk
Pedagog szkolny Liczba artykułów: 1
Zajęcia z języka francuskiego Liczba artykułów: 1
Erasmus plus Liczba artykułów: 19
Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce rozpoczął realizację projektu „Mniejszości narodowe bogactwem Europy„ współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+” akcja Współpraca szkół.
Projekt jest realizowany we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku oraz partnerem zagranicznym Gimnazjum im. Franciszka Skaryny w Wilnie.
Projekt będzie realizowany w przeciągu 24 miesięcy - od listopada 2018r. do października 2020r.
Realizacja projektu ma na celu umożliwienie uczestniczącej młodzieży głębsze zrozumienie jak ważne jest poczucie własnej tożsamości, pozwoli on im uświadomić, że również dla ich rówieśników - przedstawicieli innej mniejszości i mniejszości zamieszkującej w innym kraju - kultura, tradycja, język i zwyczaje stanowią bardzo ważny element ich tożsamości.
Jednocześnie realizacja projektu ma na celu uświadomienie wspólnego dziedzictwa wszystkich trzech narodów: polskiego, białoruskiego i litewskiego jako spadkobierców Wielkiego Księstwa Litewskiego, rozwinięcie poczucia poszanowanie dla dziedzictwa kulturowego swoich krajów przy jednoczesnym otwarciu na wartości innych kultur Europy i świata.
Projekt stworzy również szansę do zdobywania i rozwijania kompetencji językowych uczniów i nauczycieli w zakresie posługiwania się językiem obcym. Planowane spotkania międzynarodowe będą doskonałą okazją ku temu.
Projekt przewiduje działania związane z:
1. nauką się tańców ludowych,
2. nabyciem umiejętności wykonywania pieśni ludowych; przygotowaniem śpiewników pieśni,
3. poszerzaniem wiedzy na temat symboli i mitodologii białoruskiej; stworzeniem katalogu tych symboli,
4. opracowywaniem mini-słowniczka podstawowych zwrotów w językach narodowych uczestników projektu,
5. stworzeniem Izby Regionalnej w Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego i w szkole w Wilnie,
6. organizacją wideokonferencji na platformie eTwinning.
W projekcie zostały również przewidziane wyjazdy edukacyjne uczniów do Supraśla, Krynek i Bielska Podlaskiego.
Ogromną atrakcją projektu będą wizyty międzynarodowe - wymiany grup uczniów ze wszystkich szkół uczestniczących w projekcie. Odbędą się one w marcu 2019r. w Wilnie, we wrześniu 2019 r. w Puńsku i w czerwcu 2020r. w Hajnówce. Podczas tych spotkań młodzież będzie mieszkać w rodzinach uczestników wymiany kraju, w którym odbywa się spotkanie.
Wojewódzki Konkurs Języka Białoruskiego 2018/2019 Liczba artykułów: 1
4 zjazd absolwentów Liczba artykułów: 1
O nas w mediach Liczba artykułów: 4
Zdalna nauka Liczba artykułów: 1
Pedagog - dla ucznia Liczba artykułów: 12
Pedagog - dla nauczycieli Liczba artykułów: 7
Pedagog - dla rodziców Liczba artykułów: 11
Zasoby szkoły Liczba artykułów: 9
PARTNERZY SZKOŁY Liczba artykułów: 1
Nasze naukowe fascynacje Liczba artykułów: 7
NASZE NAUKOWE FASCYNACJE
Strona główna informacje Liczba artykułów: 3
Добры дзень! Liczba artykułów: 1
ZALETY NAUKI W NASZEJ SZKOLE Liczba artykułów: 7
Projekt - Przyrodnicza skarbnica ponad granicami Liczba artykułów: 3
AKTUALNOŚCI - Przyrodnicza skarbnica Liczba artykułów: 4
Konspekty - nauczycielskie inspiracje Liczba artykułów: 0
Region Puszczy Białowieskiej jest wyjątkowy nie tylko pod względem przyrodniczym jak i kulturowym. Na naszym terenie przetrwały rzadkie już w zachodniej Polsce stare tradycje wykorzystania roślin w zielarstwie, ziołolecznictwie, kulturze min. ludowych haftach, pieśniach czy wierzeniach. Jednak postępująca komercjalizacja pozyskania roślin użytkowych z naturalnych siedlisk w celach przemysłowych poważnie zagraża zachowaniu bioróżnorodności i przetrwaniu naturalnych ekosystemów. Dlatego też jest pilna potrzeba zwrócenia uwagi na postępujący bardzo szybko problem ginięcia wielu cennych gatunków roślin i uświadomienia alternatywnych metod ich pozyskania, bez szkody dla przyrody. To cel edukacyjny, który powinien znaleźć się w tematyce zajęć na wszystkich poziomach kształcenia w szkołach naszego regionu.
Tematykę dotyczącą związku człowieka i przyrody możemy wprowadzić jako element zajęć z wielu przedmiotów oraz zajęć wychowawczych.
Warto zwrócić uwagę na:
- gatunki cenne przyrodniczo w regionie Puszczy Białowieskiej oraz ich rolę w tworzeniu wyjątkowości jej ekosystemów
- alternatywne drogi dla pozyskania roślin zielarskich poprzez uprawę roślin użytkowych
- wciąż silny związek człowieka z roślinami, jako zasobem mocno kulturotwórczym i tworzenie emocjonalnej więzi z przyrodą
Zapraszamy do korzystania z zasobów „Nauczycielskich inspiracji” , które zostały opracowane w ramach projektu „ Przyrodnicza skarbnica ponad granicami” we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym.
Zapraszamy nauczycieli przedszkoli i szkół powiatu hajnowskiego do współpracy i publikacji swoich materiałów.
Kontakt : Alina Plis - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Agnieszka Lipińska – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.