Perspektywy ico

JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

SREBRNA SZKOŁA 2018, 2019, 2020, 2022

 

plakaty ksiazki koncepcji drzewaWitamy wszystkich uczniów w nowym roku szkolnym 2018/19 i zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Biblioteka stanowi centrum informacji uczniów i nauczycieli, daje możliwość rozwijania zainteresowań, poszerzania wiedzy i samokształcenia. Jest samodzielną pracownią służącą do realizacji potrzeb dydaktyczno-wychowawczych szkoły. Czytelnikami naszej biblioteki są uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice uczniów.
Historia biblioteki jest ściśle związana z historia szkoły. Pierwsza księga inwentarzowa została założona w 1969 roku. Numer jeden otrzymała wtedy książka Henryka Sienkiewicza “Krzyżacy”.
Obecnie biblioteka zajmuje dwa przestronne pomieszczenia. W pierwszym znajduje się wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek. W drugim usytuowana jest czytelnia oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Do dyspozycji czytelników są stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu i projektora multimedialnego.
Zbiory naszej biblioteki to ponad 22 tysiące książek. Zdecydowana większość z nich to lektury szkolne, literatura popularno-naukowa oraz beletrystyka. Spośród pozostałych na uwagę zasługuje bogaty księgozbiór podręczny składający się z wielu encyklopedii, słowników i leksykonów. Bardzo dobrze zaopatrzony jest każdy dział nauki, w którym można znaleźć najnowsze publikacje. Niemały trzon stanowi księgozbiór w języku białoruskim, który wynika ze specyfiki naszej szkoły. Oprócz książek posiadamy też bogatą filmotekę na płytach CD, DVD, audiobooki oraz encyklopedie, atlasy i słowniki multimedialne.
Zbiory biblioteczne są inwentaryzowane i opracowywane za pomocą programu komputerowego MOL OPTIVUM. Komputerowe wyszukiwanie informacji ułatwiają katalogi alfabetyczny, tytułowy, przedmiotowy i wg. Klasyfikacji UKD i serii.


 Procedury korzystania z biblioteki szkolnej od dnia 1.06.2020 r.

1. W bibliotece jednocześnie może przebywać jedna osoba.
2. Korzystający z biblioteki zachowuje dystans przestrzenny minimum 1,5 metra od nauczyciela bibliotekarza i nie przekracza wyznaczonej linii.
3. Użytkowników zobowiązuje się do zakrywania ust i nosa oraz zakładania rękawiczek.
4. Do odwołania wstrzymuje się wolny dostęp do półek i pracę w czytelni szkolnej.
5. Zwracane książki składowane będą w wyznaczonym do tego miejscu w wypożyczalni.
6. Książki w kwarantannie będą przechowywane przez okres 10 dni.
7. Biblioteka szkolna będzie otwarta w godzinach 12.00 – 18.00.


Biblioteka czynna

Godziny pracy biblioteki  w roku szkolnym 2021/22

Poniedziałek   - czwartek -   7.50   - 13.50

Piątek    - 9.30  - 15.30

W bibliotece pracuje Halina Iwaniuk.


Prenumerujemy następujące czasopisma:

• Aura
• Auto Motor Sport
• Biblioteka w szkole
• Biologia w szkole
• Cogito
• Komputer Świat
• Matematyka
• Niwa

• National Geographic
• Polityka
• Polonistyka
• Przyroda Polska
• Samo Zdrowie
• Sygnał
• Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne
• Vege

 1234

 

Wyróżnienie w wojewódzkim konkursie “Witryna internetowa biblioteki szkolnej” Czerwiec 2007.

W bibliotece pracują nauczyciele bibliotekarze:
Irena Ignatowicz
Halina Iwaniuk

zniczka3

 

Zespół powstał z miłośników śpiewu i muzyki białoruskiej. Pierwszy publiczny występ ZNICZKI odbył się na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej w 1996 roku w Białymstoku, gdzie zespół został laureatem II miejsca eliminacji centralnych. Nazwę ZNICZKA zespół przyjął nieco później, w 1998 roku, po opublikowaniu w gazecie „Niwa” artykułu pani Ady Czeczugi, w którym to autorka użyła tytułu piosenki jako nazwy grupy.
Pierwszy publiczny występ ZNICZKI odbył się na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej w 1996 roku w Białymstoku, gdzie zespół został laureatem II miejsca eliminacji centralnych. Od tego czasu zespół co roku jest laureatem tegoż festiwalu.

W 1998 roku zespół otrzymał nagrodę- Puchar Premiera – Włodzimierza Cimoszewicza, a także nagrodę Radia Białystok – sesję nagraniową w Studiu Rembrandt. Dzięki tej nagrodzie ZNICZKA wydała swoją pierwszą płytę. „ Szczasliwy walsok”.

W 1999 roku ZNICZKA zadebiutowała na Festiwalu „Jesień Bardów”, organizowanym w Bielsku Podlaskim.

W 2001 roku dzięki dotacji , uzyskanej w Konkursie Małych Grantów, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś, zespół nagrał swoją drugą płytę, która ukazała się w maju 2002 roku.

Zespół Zniczka aktywnie działa w szkole, bierze udział w uroczystościach miejskich, występował na Festiwalu Mniejszości Narodowych w Gdańsku, na Spotkaniach Mniejszości Narodowych w Puńsku, uczestniczył w Przeglądzie Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Wspólnota w kulturze” w Warszawie,

Zespół uczestniczy w Hajnowskich Spotkaniach Kolędniczych, Powiatowych Przeglądach Kolędniczych , Wojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych, partnerskich regionach powiatu hajnowskiego- w Mogilnie, w Niemczech i na Białorusi.
Zespół brał także aktywny udział w uroczystości z okazji 50-lecia Liceum Białoruskiego w Hajnówce, Turnieju Miast Hajnówka –Kórnik.

W 2010r. zespół nagrał swoją trzecią płytę "Puls chwiliny".
W zespole występowało wiele solistek, które z powodzeniem występowały na festiwalach i przeglądach piosenki w : Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Suwałkach, Kuźnicy Białostockiej, Będzinie, Stargardzie, Tarnobrzegu, Tucholi, Kielcach.

W repertuarze zespołu znajdują się współczesne piosenki białoruskie, pieśni folklorystyczne z Podlasia, poezja śpiewana i piosenki polskie.

Jego założycielką jest pani Bożena Winconek, która była jego niezmiennym kierownikiem do 2018r. Obecnym opiekunem artystycznym zespołu jest pani Paulina Skiepko.

Koło składa się z sekcji filmowo-fotograficznej i dziennikarskiej.

W ramach zajęć odbywają się warsztaty filmowe i dziennikarskie prowadzone przez ludzi zajmujących się tą dziedziną zawodowo. Efekty warsztatów umieszczane są na stronie internetowej szkoły.
Członkowie koła dokumentują wydarzenia z życia szkoły, przeprowadzają rozmowy, wywiady ze znanymi ludźmi odwiedzającymi naszą szkołę. Efektem są reportaże filmowe.


Opiekunem koła jest Pan Dariusz Musiuk.

linia2

image125
image309
image255
image157
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Zajęcia dodatkowe z biologii odbywają się regularnie w ciągu całego roku szkolnego i są dostosowane do kalendarza olimpiad i matury.

W ramach zajęć dodatkowych organizowane są:

- zajęcia koła naukowego biologów  w klasie trzeciej liceum poświęcone głównie poszerzeniu wiadomości i umiejętności sprawdzanych na egzaminie maturalnym z biologii oraz analizę aktualnych osiągnięć naukowych w dziedzinie nauk biologicznych

- zajęcia indywidualne i grupowe przygotowujące do olimpiad przedmiotowych i konkursów :

* Olimpiadzie Biologicznej

* Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej

* Podlaskiej Olimpiadzie Wiedzy Biologicznej

* Olimpiadzie Wiedzy o Żywności i Żywieniu

Uczniowie zainteresowani biologią mogą korzystać z bardzo nowoczesnego wyposażenia pracowni min. nowoczesnych  mikroskopów, binokularów, sprzętu laboratoryjnego, tablicy multimedialnej oraz bogatego księgozbioru.

Warsztaty tematyczne odbywają się we współpracy z instytucjami zajmującymi się problematyką przyrodniczą naszego regionu min. Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży, Nadleśnictwo Hajnówka, Wydział Zamiejscowy Politechniki Białostockiej, Instytut Badawczy Leśnictwa w Białowieży, Białowieski Park Narodowy.

Zainteresowanych ……i jeszcze nie zainteresowanych  …… serdecznie zapraszam do odkrywania tajemnic przyrody w pracowni biologicznej ☺  Tu zawsze dzieje się coś ciekawego ☺

Alina Plis

20180221_101527
20171026_160349
20170801_121835
20180221_103817
20180223_154332
20180223_152724
20171026_160413
20180209_152059
20180222_160413
20180222_160515
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Szkolny Klub Wolontariusza został powołany w roku szkolnym 2002/2003 z inicjatywy Ireny Ignatowicz nauczyciela bibliotekarza, biblioteki szkolnej Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce.

Problematyką wolontariatu udało się zainteresować młodzież, ich rodziców, nauczycieli i dyrekcję szkoły.

 

„OTWÓRZ SERCE, SPÓJRZ NA INNYCH”

Motto klubu

W myśl tego motta wolontariusze opracowali projekt pieczątki: słoneczny kluczyk otwierający serce. Chcemy, aby każdy umiał otworzyć swoje serce dla innych ludzi.
Główne zadania klubu:

  • szerzenie idei wolontariatu
  • wdrażanie członków klubu do aktywnej działalności na rzecz potrzebujących
  • współpraca z placówkami: Dom Pomocy Społecznej „Rokitnik”, Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Schronisko „Ciapek”

Członkowie klubu uczestniczą we wszystkich akcjach ogólnoszkolnych, a także mobilizują do działania swoje klasy. Wolontariusze przeprowadzają akcje charytatywne, zbiórki pieniężne, zbiórki żywności, kiermasze świąteczne, kiermasze ciast, paczki świąteczne, uroczystości w DPS „Rokitnik”, niosą pomoc przy organizacji imprez i podejmują inne działania na rzecz potrzebujących.
W Szkolnym Klubie Wolontariusza można zrealizować się, odnaleźć siebie, mieć dużo satysfakcji i zadowolenia, a najważniejsze być potrzebnym i rozumianym. Można nauczyć się tak trudnej sztuki dawania i sprawiania przyjemności choćby tylko dobrym słowem.
Wszystkich zainteresowanych pracą w wolontariacie zapraszamy.

Opiekun
Anna Romaniuk

erasmus projekt

Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce rozpoczął  realizację projektu „Mniejszości narodowe bogactwem Europy„ współfinansowanego  w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+”  akcja Współpraca szkół.
Projekt jest realizowany we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku oraz partnerem zagranicznym Gimnazjum im. Franciszka Skaryny w Wilnie.
Projekt będzie realizowany w przeciągu  24 miesięcy - od listopada 2018r. do października 2020r.

Realizacja projektu ma na celu umożliwienie uczestniczącej młodzieży głębsze zrozumienie jak ważne jest poczucie własnej tożsamości, pozwoli on im uświadomić,  że również dla ich rówieśników - przedstawicieli innej mniejszości i mniejszości zamieszkującej w innym kraju - kultura, tradycja, język i zwyczaje stanowią bardzo ważny element ich tożsamości.

Jednocześnie realizacja projektu ma na celu uświadomienie wspólnego dziedzictwa wszystkich trzech narodów: polskiego, białoruskiego i litewskiego jako spadkobierców Wielkiego Księstwa Litewskiego, rozwinięcie poczucia poszanowanie dla dziedzictwa kulturowego swoich krajów przy jednoczesnym otwarciu na wartości innych kultur Europy i świata.

Projekt stworzy również szansę do zdobywania i rozwijania kompetencji językowych uczniów i nauczycieli w zakresie posługiwania się językiem obcym. Planowane spotkania międzynarodowe będą doskonałą okazją ku temu.

Projekt przewiduje działania związane z:
1. nauką się tańców ludowych,
2. nabyciem umiejętności wykonywania pieśni ludowych; przygotowaniem śpiewników pieśni,
3. poszerzaniem wiedzy na temat symboli i mitodologii białoruskiej; stworzeniem katalogu tych symboli,
4. opracowywaniem mini-słowniczka podstawowych zwrotów w językach narodowych uczestników projektu,
5. stworzeniem Izby Regionalnej w Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego i w szkole w Wilnie,
6. organizacją wideokonferencji na platformie eTwinning.

W projekcie zostały również przewidziane wyjazdy edukacyjne uczniów do Supraśla, Krynek i Bielska Podlaskiego.
Ogromną atrakcją projektu będą wizyty międzynarodowe - wymiany grup uczniów ze wszystkich szkół uczestniczących w projekcie. Odbędą się one w marcu 2019r. w Wilnie, we wrześniu 2019 r. w Puńsku i w czerwcu 2020r. w Hajnówce. Podczas tych spotkań młodzież będzie mieszkać w rodzinach uczestników wymiany kraju, w którym odbywa się spotkanie.

NASZE NAUKOWE FASCYNACJE

Back to top